TR EN

Balık Yağı Üretimi


Halk arasında yaygın olarak kullanılan besin desteklerinden biri olan balık yağı, aynı zamanda Omega-3 olarak da bilinen ve sıkça kullanılan çok faydalı bir besin kaynağıdır.

Balık ve balık yağı yıllardır hayvan beslemede ve başta su ürünleri yetiştiriciliği olmak üzere, insan tüketiminde ve endüstriyel alanlarda geniş çapta kullanılmaktadır. Su ürünleri yetiştiriciliği sektörü, dünya balık yağı üretiminin %74’ünü tüketmektedir. Balık yağı üretiminde önde gelen ülkeler; Çin, Tayland, Danimarka, Norveç, Fas ve Türkiye’dir.

Mükemmel bir enerji kaynağı olan balık yağı, yüksek oranda doymamış yağ asitleri (HUFA) ve esansiyel yağ asitleri (EFA) içerir. Balık yağlarındaki çoklu doymamış yağ asitleri, kalp hastalıklarına yakalanma riskini, kalp ve damar hastalıkları ile kansere bağlı ölümleri azaltmakta, damar tıkanıklığı ve felci önlemekte, kan basıncını düşürmekte ve hipertansiyonu kontrol etmektedir.

Her balık Omega 3 içermez. Özellikle somon, uskumru, ringa, hamsi ve orkinos zengin Omega 3 içeren balıklardır. Soğuk ve derin sularda yaşayan yağlı balıklarda Omega 3 yağ asitleri daha fazladır. Karsusan'ın taze hamsiden ürettiği balık yağında Omega 3 oranı da oldukça yüksektir.