TR EN

Faaliyet Alanları

Balık Yağı Üretimi


Halk arasında yaygın olarak kullanılan besin desteklerinden biri olan balık yağı, aynı zamanda Omega-3 olarak da bilinen ve sıkça kullanılan çok faydalı bir besin kaynağıdır.

Balık ve balık yağı yıllardır hayvan beslemede ve başta su ürünleri yetiştiriciliği olmak üzere, insan tüketiminde ve endüstriyel alanlarda geniş çapta kullanılmaktadır. Su ürünleri yetiştiriciliği sektörü, dünya balık yağı üretiminin %74’ünü tüketmektedir. Balık yağı üretiminde önde gelen ülkeler; Çin, Tayland, Danimarka, Norveç, Fas ve Türkiye’dir.

Mükemmel bir enerji kaynağı olan balık yağı, yüksek oranda doymamış yağ asitleri (HUFA) ve esansiyel yağ asitleri (EFA) içerir. Balık yağlarındaki çoklu doymamış yağ asitleri, kalp hastalıklarına yakalanma riskini, kalp ve damar hastalıkları ile kansere bağlı ölümleri azaltmakta, damar tıkanıklığı ve felci önlemekte, kan basıncını düşürmekte ve hipertansiyonu kontrol etmektedir.

Her balık Omega 3 içermez. Özellikle somon, uskumru, ringa, hamsi ve orkinos zengin Omega 3 içeren balıklardır. Soğuk ve derin sularda yaşayan yağlı balıklarda Omega 3 yağ asitleri daha fazladır. Karsusan'ın taze hamsiden ürettiği balık yağında Omega 3 oranı da oldukça yüksektir.

Balık Unu Üretimi

 

Balık unu, taze deniz balıklarından ya da işlenmemiş balık atıklarından üretilen, çok yüksek protein içeriğine sahip amino asit ve vitamin kaynağıdır. Geçmişte, Büyük Britanya ve Japonya’da gübre olarak kullanılan balık unu, yüksek besin değeri nedeniyle hayvanların ilk beslenmesinde de kullanılmıştır. Balık unu daha çok su ürünleri yetiştiriciliği olmak üzere, tavukçuluk ve domuz yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Balık unu temiz, bozulmamış, yağı ekstrakte edilmiş ya da edilmemiş bütün balık ya da balık artıklarının, birlikte veya yalnız olarak kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Balık ununun su oranı %10’dan fazla olmamalı ve tuz oranı %7’yi aşmamalıdır.

Karsusan balık unu yapımı için sadece taze hamsi kullanmaktadır. Taze hamsi buharla kurutulup değirmenden geçirilir, yağı alındıktan sonra yüksek protein değerlerine sahip balık unu olarak kullanıma hazır hale getirilir. Zengin besin içeriği nedeniyle çiftlik hayvanları, kanatlı ve balık yemi rasyonlarının en önemli ham maddesidir ve çoğunlukla yem sanayiinde kullanılır. Balık ununun önemi tüm dünyada anlaşılmış ve son 25 yılda balık unu üretiminde % 400 oranında artış olmuştur.

Karadeniz Bölgesi'nin milli balığı hamsiden üretilen balık unu ve balık yağının, Dünyanın en zengin proteinli besinleri olduğu, hammaddesi hamsi olan un ve yağların, diğer ülkelerde üretilen balık unu ve yağlarından, % 7 oranında daha fazla protein içerdiği bilinmektedir.

Karsusan Balık Unu Değerleri
 

Maddeler
Dry Matter 90,76
Crude Protein 75,53
Methionnine 2,28
Cysteine 0,70 
Methionnine+Cysteine  2,99 
Lysine  6,31
Threonine  3,42
 Arginine 4,41
 Isoleucine 3,40
Leucine  5,78 
Histidine  2,55 
Phenylalanine  3,11 
Glycine  3,68 
Serine  3,14
Proline  2,80 
Alanine  4,64 
Aspartik asit  7,48 
 Glutamik asit  9,86